Sdružení
Valašsko-Horní Vsacko

Sdružení Valašsko – Horní Vsacko se ještě dnes často plete s Místní akční skupinou stejného názvu. Je však pravdou, že oba subjekty mají prakticky totožnou územní působnost. Sdružení je nicméně sdružením obcí v okrese Vsetín, jehož sídlem je město Karolinka.

Vzniklo 1. ledna 2007 a v rámci něm dnes působí tyto obce: Bystřička, Halenkov, Hovězí, Huslenky, Janová, Karolinka, Nový Hrozenkov, Velké Karlovice, Vsetín a Zděchov. Jejich společným hlavním cílem je podpora cestovního ruchu a udržení zájmu o veřejnou dopravu. Předsedou svazku obcí je Miroslav Koňařík.

Původně se sdružení jmenovalo „Hornovsacká dráha“ a bylo plně orientováno na dopravu. V roce 2007 však došlo ke změně stanov, priorit a tedy i názvu. Tyto velké změny přišly souběžně se zavedením Integrovaného dopravního systému na území Zlínského kraje. Orientace na cestovní ruchu a jeho podporu a rozvoj v regionu se začal ve sdružení budovat asi od roku 2003.

Pilotním aktem změny se od roku 2007 stalo vybudování cyklostezky Bečva, jakožto uceleného celku turistického produktu včetně doprovodné infrastruktury. Tu se podařilo s pomocí evropských dotací a z programu Ministerstva pro místní rozvoj vybudovat a otevřít v roce 2011, respektive její první úsek (Velké Karlovice – Vsetín).