Cyklostezka
Bečva

Cyklostezka Bečva je unikátní projekt, na kterém se podílelo velké množství subjektů s jediným cílem – uskutečnit jej. To se v roce 2011 podařilo a cyklostezka tak slouží letos již svým šestým rokem (2017). Celý projekt se však datuje již do roku 2001, kdy se na záměru vybudovat cyklostezku mezi Vsetínem a Velkými Karlovicemi (původně pouze tato jediná trasa) dohodly obce sdružené ve svazku obcí „Hornovsacká dráha“.

Cyklostezka je uceleným záměrem obcí na vybudování multifunkčního cyklistického koridoru. Tento koridor se táhne napříč obcemi toku Vsetínské Bečvy a dále potom od Valašského Meziříčí po Tovačov. Z administrativně-dopravního hlediska se jedná o součást tzv. první cyklodálnice C1. Celková trasa cyklostezky měří více než 140 km a střídají se zde krajiny údolních nížin s ostrými kopci a vysokými horskými svahy.

Cyklostezkou napříč se dají navštívit hned dva kraje ČR – Zlínský a Olomoucký. Vybrané úseky jsou díky asfaltovému povrchu navíc přístupné nejen pro milovníky cyklistiky, ale také in-line bruslaře. Cyklostezka je navrhnuta tak, aby tzv. hanácká část odpovídala spíše nárokům těch méně zdatnějších cyklistů. Pro ty více náročné je tu pak druhá část, tedy tzv. část valašská.

Projekt byl vytvořen a zrealizován v souladu s Národní strategií rozvoje cyklistické dopravy (Cyklo strategie). Byl zaměřen tak, aby způsoboval co možná nejmenší škody životnímu prostředí a aby současně ulevil nepříznivé dopravní intenzitě, která se v daném úseku poslední roky ukázala jako víc než problémová. Za dílčí cíl mělo vybudování cyklostezky také úbytek cyklistů z jinak frekventované silnice I/57, kde často docházelo k dopravním nehodám.

Na oficiálních webových stránkách cyklostezky Bečva (Cyklostezka Bečva ) je možné získat detailnější informace o jednotlivých úsecích, prohlédnout si fotogalerii či interaktivní mapu celé trasy. Zároveň se zde dozvíte vždy nejčerstvější novinky z cyklostezky, a které akce či slavnosti se v jejím okolí či přímo na trase konají.