Pustevny
v Beskydech

Pustevny leží na hranicích Moravskoslezského a Zlínského kraje. Jedná se o sedlo, které náleží k soustavě Moravskoslezských Beskyd. Nejvyšší vrchol činí 1 018 m n. m. Obecně se dá říci, že leží mezi Radhoštěm a Tanečnicí. Jde zároveň o nejvýznamnější a nejhojněji turisticky navštěvované horské středisko Beskyd. Lidé se tady ale musí chovat podle přísně stanovených pravidel, protože se zde do širokého okolí (až ke Slovensku) rozkládá CHKO Beskydy. Ta byla vyhlášena již v roce 1973. Svou rozlohou 1 160 km2 je největší CHKO v ČR.

Proč „Pustevny“?

Svůj název oblast získala dle pověsti již ve druhé polovině 18. století. Byla tu totiž vybudována první dřevěná radhošťská kaple a u ní poustevna. Tam žil syn zemřelého zbožného tkalce a modlil se za život svého otce, dokud sám neskonal. Po něm přišli další a budovali si další poustevny a kaple. Poslední, asi se jmenoval Felix, v poustevně zemřel roku 1784. Rozmach turistického ruchu v oblasti nastal však až na závěr 19. století v souvislosti s počátkem výstavby – útulny, chaty, hotely aj.

Období rozmachu a největší slávy

Atraktivnosti a potenciálu Pusteven a blízkého okolí si velmi brzy všimli členové nejstaršího českého turistického spolku „Pohorská jednota Radhošť“. Začali ke konci 19. století shánět peníze a později vykupovali pozemky nebo již zmíněné původní poustevny. Tak se stalo, že v roce 1891 byla slavnostně otevřena útulna zvaná „Poustevně“.

V dalších letech ji následovala „Šumná“, „Maměnka“ či „Libušín.“ Poslední dvě zmíněné, ale i mnohé další stavby, pocházejí z rukou díla slovenského architekta Dušana Jurkoviče (viz Jurkovičova vila v Brně). Ten dal místní krajině nezaměnitelný ráz svého osobitého slohu, tzv. lidové secese.

Na výzdobě interiéru Libušína se podílel český malíř Mikuláš Aleš. V moderním horském hotelu Tanečnica strávil jednu noc v červnu 1928 také sám prezident Masaryk.

20. století a současnost

Mezi léty 1948 – 1995 probíhal nejvýraznější útlum oblasti a mnoho budov nenávratně zchátralo a bylo strženo. O zásadní rekonstrukci se pak zasadilo až Valašské muzeum v přírodě. Výsledky jeho práce byly znát už v roce 2003, kdy byla slavnostně znovuotevřena horská chata Libušín. O to smutnější byla noc z 2. na 3. března 2014, kdy chata kompletně vyhořela. V červnu 2017 se započalo na její obnově.

Ski areál Pustevny

Součástí Pusteven je i stejnojmenný ski areál. Najdete zde 2,8 km sjezdových tratí, 1 lanovku a 3 vleky. Při dobrých sněhových podmínkách nabízí i možnost freeride. K dispozici je půjčovna lyží se servisem, úschovna zavazadel i několik lyžařských škol. Středisko se nachází 6 km od Frenštátu p. R. a nejsnáze se do něj dostanete sedačkovou lanovkou z Trojanovic.