Velké
Karlovice

Obec Velké Karlovice se nachází ve Zlínském kraji, v okrese Vsetín. Součástí obce je i vesnice Malé Karlovice. K 1.1.2017 tady dle statistik ČSÚ žilo 2455 obyvatel. Katastrální výměra obce je 80,80 km2. Obec leží v poměrně velké nadmořské výšce dosahující rozmezí 520-1024 m n. m. Mapu města si můžete prohlédnout či vytisknout zde: Mapa

Vesnici založil Karel Jindřich ze Žerotína 8. listopadu 1714. Založil ji však na vsetínském panství, ačkoliv byl majitelem rožnovského panství. Odtud vznikl dlouhý spor, který vyvrcholil až odtržením Velkých a Malých Karlovic. Ty byly nazpět spojeny až v roce 1966.

Do konce 19. století měla vesnice ryze zemědělský charakter. Rozvoj průmyslu a zvýšení celkové životní úrovně přineslo až založení skláren v obci a širokém okolí v 1. polovině 19. století. Majitelé skláren, rodina Reichových, držela svou živnost až do 30. let 20. století. Protože byla židovského původu, rozhodla se prozřetelně své podnikání ukončit a prožít zbytek života „jinak“.

Obec je hojně navštěvována turisty, a to jak v letní, tak v zimní sezóně. Nachází se zde lyžařský areál Razula nebo Ski / Bike park Kyčerka. Milovníci horských kol sem jezdí pravidelně kvůli Specialized bike resort Valašsko. Kdo dává přednost spíše klidnější dovolené, je jeho cílem zcela určitě termální bazén hotelu Horal. Vyhlášenou akcí na území Valašska je každoročně říjnový Karlovský gastrofestival.

Pro další informace klikněte na odkaz – budete přesměrování na webové stránky obce.

Obec Velké Karlovice