Město Zlín

Geografické umístění a počet obyvatel

Statutární město Zlín je zároveň krajským městem, které leží ve východní části Moravy, na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů. Rozkládá se v oblasti Valašska, Hané a Slovácka. Po celé délce města zasazeného do údolí protéká řeka Dřevnice. Ve městě žije zhruba 75 tisíc obyvatel a v jeho bezprostředním okolí více než 100 tisíc obyvatel.

Symboly města

Mezi symboly města Zlín patří:

Významné osobnosti města

Se Zlínem je spjato mnoho známých a populárních osobností:

Historie města Zlína

Historie města začala již v roce 1322 a přečkalo třicetiletou válku i velký požár v 19. století. Důležitým mezníkem pro město se stal rok 1894. V této době založil Tomáš Baťa ve Zlíně první továrnu a stal se dodavatelem obuvi pro rakouskou armádu v první světové válce. Město částečně zničilo bombardování během druhé světové války. Za doby komunismu se město rozvíjelo a v současné době je významným statutárním a krajským městem.

Doprava ve městě

Městskou hromadnou dopravu ve městě zajišťuje Dopravní společnost Zlín-Otrokovice, s.r.o. Po městě se lze dopravovat i na kole, o což se zasluhuje Iniciativa Zlín v pohybu. Do budoucna se chystá hlavní příjezd do Zlína z rozestavěné dálnice D49.

Možnosti vzdělávání

Ve městě Zlín nechybí řada kvalitních základních škol s rozšířenou výukou a střední školy se zaměřením na ekonomiku, průmysl, sociální oblasti, školství a film. Jazykové dovednosti mohou studenti zlepšit v jazykových školách. Významným školským zařízením je Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Za zábavou, kulturou a sportem

Rodiny mohou vyrazit do ZOO Lešná, střediska Volného času dětí a mládeže, zábavního parku Galaxie nebo hvězdárny. Sportovní nadšenci se mohou vydat na kole po cyklistických trasách nebo na túru po blízkém okolí. Všichni aktivní lidé mohou využít jízdy na koni, lyžování na Svahu Zlín, koupaliště nebo fitness centra.

Každoročně se ve Zlíně a v dalších přilehlých obcích konají folklorní festivaly, filmové festivaly, jarmarky a další akce pořádané organizací Živý Zlín. Návštěvníci mohou zhlédnout koncerty, přednásky a výstavy v Kulturním institutu Zlín Alternativa nebo si mohou zajít do muzeí, galerií, kina či Městského divadla.

Moderní město Zlín

Město Zlín je moderním městem s integrovaným záchranným systémem, dostatkem bank a bankomatů, pojišťoven a firem, které dávají lidem pracovní příležitosti. Na podporu zdraví, udržitelného rozvoje a zlepšování kvality života obyvatel města vznikl jedinečný projekt Zdravé město Zlín.